počet produktů: 0
cena: 0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 59
týden: 603
celkem: 212361

O vodě obecně

Co je vlastně voda?

Voda je zázračné dílo přírody. Je to chemická sloučenina vodíku a kyslíku. Spolu se vzduchem, resp. zemskou atmosférou, tvoří základní podmínky pro existenci života na Zemi.

V přírodě se vyskytuje ve třech skupenstvích: v pevném – led, v kapalném – voda a v plynném – vodní pára. Za normální teploty a tlaku je to bezbarvá, čirá kapalina bez zápachu, v silnější vrstvě namodralá. Teplota tání 0°C, teplota varu 100°C, při 3,98°C má největší hustotu (1,000 g.cm-1). Mrznutím se objem vody zvětšuje asi o 1/11.

Funkce vody v lidském těle - jaké pochody zastává voda v lidském organismu?

 •  podporuje zásobování buněk kyslíkem
 •  přepravuje živiny
 •  zajišťuje hydrataci na úrovni buněk
 •  zvlhčuje kyslík, který se pak snadněji dýchá
 •  vystýlá kosti a klouby
 •  absorbuje nárazy kloubů a orgánů
 •  upravuje tělesnou teplotu
 •  odvádí odpady
 •  vyplavuje toxiny
 •  zabraňuje lepení tkání
 •  promazává klouby
 •  zlepšuje mezibuněčnou komunikaci
 •  udržuje standardní elektrické vlastnosti buněk
 •  posiluje přirozený proces regenerace těla

Kromě odpovídajícího množství vody je také důležitá její kvalita.

Voda je důležitá pro každého z nás a specielně pro sportovce, seniory, děti a kojence a samozřejmě pro každého, kdo se zajímá o zdravou výživu.

Dehydratace a desatero přikázání dobré hydratace, aneb jak dehydrataci předcházet

Vaše tělo je z 67 hmotnostních procent tvořeno vodou. Dojde-li k 2% poklesu celkové hladiny vody v těle, pocítíte únavu. Dojde-li k 10% poklesu, přidají se významné zdravotní potíže. Větší ztráty mohou být osudové.

Desatero přikázání dobré hydratace

 1. Pijte 30 ml na každý kilogram živé váhy. 75kilogramový člověk by měl pít přibližně 2,25 litru. Dobrý standardem je jedna sklenice za hodinu.
 2. Vyhněte se močopudným nápojům, které vyplavují vodu z vašeho těla, např. káva s obsahem kofeinu, čaj, sodovka, alkohol nebo pivo.
 3. Pijte více vody a čerstvých džusů, které vám pomohou v doplňování vody především během nemoci a zotavování. Nemoci doslova vykrádají vodu z vašeho těla.
 4. Svůj den začněte sklenicí vody, kterou spláchnete svůj zažívací trakt a doplníte vodu během noci.
 5. Během dne pijte vodu v pravidelných intervalech. Nečekejte, dokud se nedostaví žížeň. Žízeň znamená, že už máte problém.
 6. Vytvořte si zvyk a noste s sebou vždy lahev vody – mějte jednu v autě i na vašem pracovním stole.
 7. Vytvořte si zvyk pít vodu například před každým opuštěním domu nebo zahájením nějaké činnosti. Naplňte si velký džbán, který se rozhodnete celý vypít, nebo si počítejte, kolik sklenic denně vypijete.
 8. Zvýšíte-li svou mentální či fyzickou činnost, zvyšte i množství přijaté vody.
 9. Pijte vodu nejvyšší možné kvality.
 10. Poťte se. Cvičte až do momentu, kdy se začnete potit, nebo si dejte koupel v páře. Pot čistí lymfatický i krevní systém. Je to jeden z nejlepších dostupných způsobů detoxikace organismu. Hodně se poťte a poté pijte hodně vody, abyste nahradili ztrátu všech tekutin. Za teplého počasí pijte ještě více.

Co je to dehydratace? A jaké množství vody bychom měli pít?

Většina lidí si myslí, že k dehydrataci dochází při odlivu tepla, tedy když vylučujete více vody, než kolik jí přijímáte. Tato mylná domněnka společně s teorií suchých úst jsou ty nejhlavnější příčiny.

Ke skryté dehydrataci dochází, když se k buňkám nedostává dostatečné množství vody.

Tato mírná dehydratace může způsobovat závratě, letargii, bolesti hlavy, křeče svalstva, ztrátu chuti k jídlu, depresi nebo mentální zmatek. O vodu přicházíme každý den močí, potem, stolicí a plícemi (vydechujeme vlhkost).

Odliv vody z našeho těla dále zvyšujeme pitím alkoholu (piva), kávy, čaje, kofeinových limonád a některých drog. Všechny tyto látky jsou močopudné. Američané pijí v průměru dvě plechovky limonád a dva šálky kávy každý den. Existují však i alternativy. Místo kávy na povzbuzení si zkuste umýt obličej studenou vodou, je to zdravější a mnohem účinnější probuzení.

Jaké množství vody tedy pít, abychom dehydrataci předcházeli?

Průměrný dospělý člověk by měl vypít dva až tři a půl litru vysoce kvalitní čisté vody denně. Přesné množství je však individuální. Závisí na velikosti těla, podnebí, teplotě, vlhkosti, nadmořské výšce a míře cvičení. Dokonce se zde promítá i mentální aktivita, stres a faktory související s životním prostředím. Když jste nemocní a máte horečku, potřebujete mnohem více vody. Podobně je tomu i u sportovců, kteří ztrácejí tekutiny rychleji, a měli by je proto doplňovat před, během i po výkonu.

Ledvinové kameny zasahují téměř 15% populace, a přitom jejich tvorba může být přímým následkem nedostatečného příjmu vody. V jedné studii se prokázalo, že jednotlivci, kteří někdy trpěli ledvinovými kameny, snížili riziko jejich opětovného vytvoření o 15 % zvýšením příjmu vody o 4 sklenice denně. Nedostatek vody podněcuje vznik kamenů srážením vápenatých solí uvnitř ledvin.

Hubnutí s vodou - přibližně 1/3 našeho denního příjmu vody přichází z jídla

Máte žížeň, nebo hlad? Je možné, že si vykládáme příznaky žízně tím, že máme hlad. Přibližně 1/3 našeho denního příjmu vody přichází z jídla. Čerstvé ovoce a zelenina jsou ze 70 – 95 % tvořeny vodou. Dokonce i chléb je z 35 % tvořen vodou.

Je tedy možné, že váš pocit hladu po jídle je vlastně skrytá potřeba po vodě.

Snažte se mezi jednotlivými jídly nejíst. Místo zmrzliny sáhněte raději po láhvi s vodou. Když se zasytíte vodou, pomůže vám to vytvořit pocit sytosti. Poté se věnujte nějaké činnosti – získáte tak šanci, že váš mozek přestane myslet na jídlo. Budete mít pocit sytosti a váš hlad zmizí. Jestliže přijímáte příliš mnoho soli a nepijete dostatečné množství kvalitní čisté vody, vaše hmotnost se pravděpodobně zvýší.

 

X
Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).